لیزر دایود و IPL برای رفع موهای زائد، کدام یک بهتر است؟

لیزر دایود و IPL برای رفع موهای زائد، کدام یک بهتر است؟

تفاوت های بین این دو روش چیست؟

لیزرها دسته ای از پرتوهای متمرکز نوری در طول موج خاص هستند. به طور مثال لیزر دایود، در محدوده طول موج ها 800 تا 810 نانومتر طراحی شده است.

انواع دیگر لیزر همچون alexandrite، ruby و Nd:YAG هر یک طول موج های مربوط به خود را دارند.

از سوی دیگر IPL ، طول موج خاصی ندارد و در عوض نور غیر منسجمی را در محدوده 550 تا 1200 نانومتر منتشر می کند. این دستگاه با تولید فلش لامپ های نور چند طول موجی قادر است اثرات گوناگونی را بر روی پوست داشته باشد. شکی نیست که هر دو تکنولوژی مفید هستند. اگر چه موضوع اینکه کدام فناوری بهتر است هنوز مورد بحث و بررسی است.

مطالعه انجام شده بر روی 15 نفر از زنانی که خواهان رفع موهای زیر بغل خود هستند.

روش

در سال 2014 این مطالعه بر روی 15 نفر از زنان دارای پوست درجه 3 انجام شد. هیچ یک از افراد مطالعه دارای رنگ پوست 4 و 5 و یا 6 نبودند.

هر یک از شرکت کنندگان با رفع موهای زائد زیر بغل خود موافقت کردند. از لیزر دایود برای زیر بغل سمت چپ و از IPL برای زیر بغل سمت راست استفاده شد.

3 جلسه درمان با فواصل بین 5 تا 8 هفته بین هر جلسه برنامه ریزی و انجام شد. 5 هفته بعد از جلسه آخر از افراد عکس هایی گرفته شد و از آن ها درخواست شد که نظر خود را در رابطه با هر دو دستگاه بیان کنند. همچنین همراه با انجام این کار مو ها نیز شمارش شدند.

نتایج

نتایج هر دو روش نشان دهنده مؤثر بودن هر دو آنها بود. نظرات افراد مورد آزمایش و شمارش مو ها نشان داد که هر دو روش در کاهش موها مؤثر بوده اند با این حال مطالعات نشان داد که IPL نسبت به لیزر دایود دردناک تر بوده و اثرات جانبی بیشتری را تولید کرده است. نتایج نهایی به شرح زیر است:

بر اساس نمونه مورد مطالعه و توجه به پارامتر های توصیف شده لیزر دایود باعث درد و عوارض جانبی کمتری نسبت به IPL شده است. هر دو روش به طور قابل توجهی باعث کاهش موهای زائد شده اند.

محدودیت های مطالعه
مدت زمان محدود

یکی از محدودیت های بزرگ این مطالعه این بود که هیچ تجزیه و تحلیل بیشتری فراتر از پنج هفته بعد از درمان صورت نگرفت.

بررسی نتایج به مدت 6 ماه پس از درمان بسیار جالب بوده است.

فقط پوست های رنگ پریده

این آزمون فقط بر روی افرادی که دارای نوع پوست شماره 1 و 2 و 3 بوده اند انجام شده است. برای پوست های تیره تر (شماره 4 و بالاتر)، هیچ یک از دو دستگاه  دایود و IPL توصیه نشده است. با این حال یک لیزر دیگر به نام Nd:YAG وجود دارد که برای پوست های تیره رنگ مؤثر و مفید است.

تعداد افراد کم در آزمون

15 شرکت کننده برای رسیدن به نتیجه جامع و کامل بسیار کم است.

مطالعه متقابل (2012)

در یک مطالعه مشابه انجام شده در سال 2012 با در نظر گرفتن 9 نفر شرکت کننده زن تأثیر مثبت لیزر دایود نسبت به IPL نشان داده شده است. در این مطالعه منطقه مورد نظر صورت بوده و نتایج 6 هفته پس از جلسه سوم جمع آوری شده است. نتایج نشان داد که با وجود دردناک تر بودن لیزر دایود و همچنین داشتن عوارض جانبی بیشتر، از دستگاه IPL مؤثر تر بوده است.

نتایج این تحقیقات پیچیده است

اگر می توانستیم برتری یکی از این دو روش بر دیگری را به اثبات برسانیم بسیار عالی می شد. با این حال، این امر بسیار پیچیده است.

از میان مطالعات محدودی که برای مقایسه اثر این دو دستگاه انجام گرفته است، متغیرهای زیادی نقش ایفا می­کنند. تنها زمانی که این متغیرها را بتوان کنترل کرد، می توانیم تصویر دقیقتری از این مطالعات را بدست آوریم.

به طور مثال اگر چه دو مطالعه ی ذکر شده در این مقاله شبیه به یکدیگر هستند، اما در بسیاری از موارد با یکدیگر یکسان نیستند. شاید بزرگترین تفاوت این دو روش در تنظیمات جریان هر دستگاه است. تنظیمات جریان همراه با قرار گرفتن در معرض نور مسئول میزان آسیب های حرارتی است که در فولیکول ها ایجاد می کند. آسیب های حرارتی وارده بخش مهمی از فرآیند رفع موهای زائد هستند. یکی دیگر از تفاوت ها استفاده از تجهیزات مورد استفاده است. در این مطالعات از مارک های مختلف لیزرها و دستگاه های IPL استفاده شده است. این امر باعث غیر معتبر شدن مقایسه این دو دستگاه در مطالعات می شود.

کدام دستگاه را استفاده کنیم؟

در مرحله ی اول باید گفت که تصمیم گیری برعهده شما نیست، این کار بر عهده متخصص پوست شما است

با این حال در اینجا برخی از عوامل مهم عبارتند از:
انواع پوست تیره:

پوست های تیره: اگر دارای پوست تیره تر از نوع چهارم هستید، تنها گزینه شما لیزر دایود و یا Nd:YAG می باشد. IPL و لیزر الکساندرایت برای این پوست ها مناسب نیستند.

رفع موهای زائد در خانه:

اگر مایل به رفع موهای زائد خود در خانه هستید، به شما توصیه می شود که از یک IPL استفاده کنید. تنها دستگاه مورد تأیید FDA که برای استفاده خانگی بسیار مؤثر بوده، IPL است.

سخن آخر

اگر شما دارای پوستی روشن تر و موهایی تیره تر هستید، استفاده از دستگاه IPL و یا لیزردایود برای رفع موهای زائد به شما توصیه میشود.

مطالعات نشان داده اند که هر دو دستگاه IPL و لیزر رفع موهای زائد در رفع 70 درصدی موهای شما، 3 ماه بعد از انجام فرآیند مؤثر هستند. متأسفانه به دلیل اینکه مطالعات علمی بی طرف هستند، هنوز هیچ یک از نتایج بدست آمده جامع و قطعی نیستند.

16 دیدگاه ها

 1. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   در این مطلب لینکی قرار نداده شده است
   لطفا واضح تر بفرمایید

 2. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون
  تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 3. امروز کلی سرچ کردم، مطلبی به جالبی مطلب شما پیدا نکردم.به نظرم اگه مطالب همه‌ی وب سایت‌ها مثل مطلب شما بود خیلی خوب میشد.

 4. seoarzan.ir گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 5. وای خیلی خوبه ساییتون

 6. pakroyall.com گفت:

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 7. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 8. وای خیلی خوبه ساییتون

 9. سلام.وبسایت جالبی دارید.دستتون درد نکنه

 10. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 11. skinhair.ir گفت:

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 12. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پانزده =