درمان سرطان روده بزرگ(کولون) توسط لیزر

لیزر درمانی می تواند برای از بین بردن سلول های سرطانی در کولون(روده بزرگ) به جای جراحی سنتی استفاده شود. یک روش موثر برای درمان سرطان کولون، ترموتراپی بینابینی القایی لیزر(LITT)  است.

سرطان کولون و علل آن

سرطان کولون از دیواره داخلی روده بزرگ شروع می شود. تومور بدخیم روده بزرگ به عنوان سرطان روده بزرگ شناخته می شود که می تواند به اندام ها و بافت های مجاور آسیب برساند. تومورهای خوش خیم روده بزرگ به عنوان پولیپ شناخته می شوند. اگر توده های خوش خیم از بین نروند، ممکن است به تومورهای بدخیم تبدیل شوند.. سلول های سرطانی می توانند به اندام های دیگر مانند ریه و کبد گسترش پیدا کنند و تومورهای جدید ایجاد کنند. این شکل از سرطان را سرطان روده بزرگ متاستاتیک می نامند.

لازم است بدانیدکه مصرف غذاهای پر چربی ممکن است علت ایجاد این سرطان باشد. فراورده های متابولیسم چربی می توانند مواد سرطان زا ایجاد کنند که علت این مواد شیمیایی سرطانزا می باشند. علاوه بر این، محققان به این نتیجه رسیدند که سرطان میتواند ارثی باشد. اگر یکی از والدین شما از سرطان کولون رنج برده باشد، ممکن است خطر ابتلا به این سرطان در شما افزایش یابد، زیرا صدمه های کروموزومی می تواند به تدریج پولیپ های روده ای و سرطان روده بزرگ را تشکیل دهد.

علائم:
نشانه ها و علائم سرطان کولون ممکن است چندین مورد مختلف را شامل شود:

لتارژی(گیجی و خواب آلودگی)

خستگی

کاهش وزن

دشواری در تنفس

یبوست

اسهال

مدفوع خونین

مدفوع باریک

پف کردن

درد شکم


درمان

اگر شما دارای این سرطان هستید ، پزشک شما ممکن است به جای روش جراحی، از روش درمان با لیزر شما را تحت درمان قرار دهد. نور لیزر برای برش بافت سرطانی با سطح بالایی از دقت استفاده می شود، زیرا پرتو لیزر متمرکز است. چهار نوع لیزر برای درمان سلول های سرطانی وجود دارد: لیزر دایود، آرگون، دی اکسید کربن (CO2) و نئودیمیوم (آلومینیوم گارتن یتریم [Nd: YAG]).

لیزرهای آرگون و CO2 تنها می توانند لایه ی پوست را برای ریشه کن کردن تومورها بدون نفوذ به لایه های عمیق تر برش دهند، لیزر دایود و Nd: YAG قادر به درمان سرطان در اندام های داخلی مانند سرطان های روده بزرگ، رحم و مری می باشند.

ترموتراپی بینابینی القایی لیزر (LITT)

این نوع لیزر درمانی نیز به عنوان فتوکوآگولاسیون لیزر بینابینی برای درمان سرطان شناخته شده است. آندوسکوپ، یک لوله نازک و انعطاف پذیر، از طریق مقعد وارد می شود. جراح اندوسکوپ را برای بررسی روده بزرگ وارد می کند. آندوسکوپ به یک فیبر نوری متصل شده و به تومور می رسد. لیزر نور را از طریق آندوسکوپ و فیبر نوری منتشر می کند، سلول های سرطانی را می سوزاند و در نهایت آنها را از بین می برد. همانطور که حرارت اعمال می شود، سلول های سرطانی از بین می روند. درمان با استفاده از لیزر دایود راحت تر می باشد، زیرا می تواند از طریق یک فیبر نوری منحنی به بافت مورد نظر منتقل شود.

مزایا و معایب درمان سرطان کولون توسط لیزر
مزایای لیزر درمانی سلول های سرطانی :

لیزر گرمای فوق العاده ای دارد که می تواند ناحیه برش را استریل کند. این امر احتمال عفونت را کاهش می دهد.

لیزر خیلی دقیق تر از چاقوی جراحی برش می دهد، به همین دلیل تماس آن با بافت های دیگر به حداقل می رسد.

لیزر درد، خونریزی و التهاب را پس از درمان به حداقل می رساند.

برخی از معایب لیزر درمانی عبارتند از:

لیزر درمانی گران است.

تعداد محدودی از جراحانی که در لیزر درمانی تخصص دارند وجود دارد.

2 دیدگاه ها

  1. درود با پوزش سوالی داشتم من 61 سال دارم با کولونسکوپی متوجه شدم کانس روده؟بزرگ دارم البته در انتهای روده بزرگنزدیک مقعد ..ٱیا میشود؟ با لیزر از طرق دایود لیزر این تومور را از بین برد چون فکر میکنم شیمی درمانی برای من و شرایط من مناسب نیست .لطفا راهنمایی فرمایید سپاسگزارم

  2. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − شش =