درمان تنگی مجرای ادراری با لیزر دایود

لیزرهای دایود وسیله الکترونیکی نیمه رسانا هستند که نور لیزر را همانند جریان الکتریکی از میان خود منتشر می کنند. نیمه رساناها از آلمینیوم-گالیوم آرسنید ساخته شده و باریکه لیزر را با طول موج 805 نانومتر منتشر می کنند. باریکه لیزر می تواند از طریق فیبر نوری کوارتز منتقل شود. به طور کلی، لیزر دایود 1-180 وات را می تواند برای فرایند جراحی به سطح بافت منتقل کند. مزیت لیزر دایود نسبت به لیزرهای دیگر کم هزینه تر بودن آن ، خنک شدن آن توسط هوا و همچنین با دوام تر بودن آن می باشد.

بیماران و روش های درمانی:

از سال 1996 تا 1999، بر روی 22 بیمار مرد دارای تنگی مجرا توسط لیزر دایود عمل جراحی صورت گرفت. علت به وجود آمدن تنگی مجرا برای 13 بیمار التهاب ، برای 5 نفر مشکلات درمان زاد و برای 4 نفر در اثر تروما بود. محل تنگی برای 17 بیمار در ریشه مجاری ادرار و برای 5 بیمار در آلت تناسلی بود. 14 بیمار قبلا هیچ نوع درمانی نداشته اند و اولین بار آنها بوده است و 8 بیمار قبلا توسط اورتروتومی چاقوی سرد درمان شده اند که محل تنگی آنها بعد از درمان عود کرده بود. دو نفر از این بیماران دارای عود مکرر بوده اند، بیش از 5 جلسه درماتوفیت داخلی داشته اند و بیش از 3 سال تحت عمل جراحی قرار داشتند و از اورتروپلاستی باز استفاده نکرده اند. برای تمام بیماران معاینه فیزیکی کامل، کشت ادرار، آزمایش ادرار، آزمایش های عملکرد کلیه، اوروفولومتری و رتروگراد اوروتروگرافی انجام پذیرفت.

قبل از جراحی هر عفونت ادراری با آنتیبیوتیک های مناسب درمان شد. 19 بيمار اول بيهوشي عمومي يا نخاعي و سه بیمار دیگر بی حسی موضعي توسط تزريق ژل ليدوكائين داخل وریدی شدند. اورتروتومی لیزری توسط لیزر دایود انجام شد(کمبریج انگلستان). باریکه لیزر توسط فیبر کوارتز 400-600 میکرونی و با طول 1.5-2 متر به داخل مجرا فرستاده شد. این فیبرها نیمه سفت و محکم هستند و می توانند به راحتی از طریق کانال سیستوسکوپها، از جمله سيستوسکوپ های اطفال F 11 به داخل مجرا فرستاده بشوند. اورتروتومی با سیستوسکوپ F 19  با “پل آلباران” انجام شد. در تنگی مجرای خیلی باریک برای جلوگیری از خروج مایعات از جدار رگ‌ها به داخل بافت‌ها ، از سیم راهنمای فلزی  به عنوان کاتر استفاده می کنند زیرا باریکه لیزر در این موارد باعث سوختگی باریکه می شود و درمانی صورت نمی گیرد. سپس سيستوسكوپ برداشته می شود و دوباره وارد شده تا سیم راهنما را خارج از غلاف سيستوسكوپ نگه دارد. توان استفاده شده برای این کار 18-20 وات در مد پیوسته استفاده شد. این تکنیک ساده نیست، اما تخلیه کامل بافت با تماس مستقیم فیبر لیزری صورت می گیرد که باعث تبخیر بافت مربوطه می شود و سوراخ های کوچک می شود. سپس با تولید چندین سوراخ و متصل شدن آنها با یکدیگر بافت سالم مجرای ادرار شکل می گیرد(شکل 1).

شکل 1

پس از ترمیم بافت زخم، طول مجاری با استفاده از کاتتر مجاری اندازه گیری شد. زمان جراحی 23 (15-35) دقیقه به طول انجامید. بیماران پس از 2 هفته دوباره چک آپ شدند و بعد از آن هر دوماه یکبار مورد پیگیری قرار گرفتند. در طی این مراجعات فلومتری ادراری معمولی گزارش شد و کاهش قابل توجهی در حداکثر نرخ جریان (Qmax)  تا کوچکتر از 10 میلی لیتر در ثانیه داشتند.

نتایج به دست آمده از بیمارانی که عود مجاری داشتند مورد ارزیابی قرار گرفته و در بیمارانی که هیچ نشانه ای از استرس نداشتند و در طی آن Qmax  بیشتر از 15 میلی لیتر بر ثانیه بود نتایج به عنوان «عالی» محسوب می شد. این دوره که برای بیمار بدون علائم و با نرخ جریان طبیعی طی می شد به عنوان معیار موفقیت درمان برای افرادی که پس از استفاده از اوروترتومی لیزر دایود درمان شدند محسوب می شد.

نتایج

این روش به خوبی توسط همه بیماران تحمل شد و میزان خونریزی حداقل (≈ 10 میلی لیتر) بود. در طول عمل و یا پس از جراحی برای همه بیماران هیچگونه ترشح مایعات مشاهده نشد. همه بیماران پس از برداشتن کاتتر، با پاراستامول خوراکی توانستند سوزش در مجاورت مجرای ادرار را از بین ببرند. میانگین Qmax  به ترتیب 7.5 (9.6-9.5) قبل از عمل و 16  (13-19) میلی لیتر بر ثانیه بعد از عمل بود.

از 14 نفر بیماری که قبلا تحت درمان مجرا نبوده اند، 11 نفر آنها نتایج فوق العاده ای دریافت کردند و برای بازه زمانی میانگین 23.2 (14-31) ماه بدون عود بودند. از 8 بیماری که عود مجاری پیچیده ای داشتند، هفت نفر از آنها با اروترتومی لیزر دایود بهبود یافتند. در ارورترتومی چاقوی سرد بعد از 8 ماه دوباره عود میکرد اما در اوروترتومی لیزر این عدد به 16 ماه رسید.

لیزر دایود برای درمان تنگی مجرای ادراری عملکرد بسیار مناسبی نسبت به دیگر رقبای خود دارد.

19 دیدگاه ها

 1. منصور گفت:

  از دید بیمارخیلی عالی هست ولی متاسفانه تقریبا هیچ کدام از پزشکان ایران درمان تنگی مجاری ادرار را با لیزر تایید نمی کنند و شاید بخاطر عدم امکانات در بیمارستانها باشد.لیزردرمان هم که نه تلفن ونه آدرسی جهت کمک وراهنمایی ندارد.

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   موضوعی که میفرمایید تا حدی درست هست. متاسفانه در اکثر مواقع به دلیل عدم آشنایی کافی پزشکان مربوطه، عدم وجود امکانات بیمارستانی، و یا تعصب غیرمنطقی به انجام روش های سنتی، پزشکان بیماران خود را از درمان های لیزری منع می کنند. در صورتی که اگر بیماران نسبت به مزایای متعدد این روش ها آشنایی داشته باشند، به دنبال پزشکانی خواهند بود که از این نوع درمان ها استفاده می کنند. در تهران و برخی از مراکز استان ها، متخصصان خبره ای درمان های لیزری را انجام می دهند.
   شما دوست عزیز در صورتی که سوالی دارید می توانید از همین بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط متخصصین این حوزه پاسخ خود را دریافت کنید.

 2. م گفت:

  با سلام.بنده دارای التهاب مجاری ادا ر هستم که دکتر معالجم در بیمارستان تریتا پیشنهاد لیزر داده اند .اما نمی دانم کار درستی است یا نه.لطفا” راهنمایی فرمایید.با تشکر

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   بهترین روش برای درمان تنگی مجاری و التهاب مجاری لیزر درمانی می باشد. از مزایای این روش می توان به دوره نقاهت و مدت بستری بسیار کوتاه، عمل بدون بیهوشی، عدم خونریزی و غیره اشاره کرد. راحتی این روش برای بیمار به حدی است که اکثر افرادی که از آن برای درمان خود یا بستگان استفاده کرده اند، غالبا این روش را به دیگران هم پیشنهاد می دهند. البته برای این درمان لیزرهای با طول موج های مختلفی وجود دارد که مطمئن ترین نوع آن ، لیزر های دایود هستند.

 3. اربابی گفت:

  من 60 سال دارم و در سن 20 سالگی تنگی مجرای مادرزادی را عمل باز کردم و پس از مدتی دوباره بوجود امد تا کنون علاوه بر عمل باز سه بار دیلاتاسیون انجام دادم و الان هم تنگی مجرا دارم و از سال 94 تاکنون هم که اخرین دیلاتاسیون را انجام دادم دو هفته ای یک بار خودم سوندگذاری کردم و هنوز هم میکنم اما تنگی مجرا یک سالی هست که اذیتم می کنه نمی دونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید تا سال پیش با سوندگذاری دو هفته یک بار قابلتحمل بود ولی یک ساله که دیگه پس از سوندگذاری هم راحت نیستم

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   با مشکلی که شما دارید من توصیه میکنم با یک متخصص ارولوژی که در زمینه لیزر فعالیت دارند حتما صحبت کنید . چون امروزه در مسایل تنگی مجرا لیزر کمک شایانی رو جامعه پزشکی کرده. و شما میتوانید با لیزر درمانی بهتر را تجربه کنید.

 4. mahdi گفت:

  با سلام دوست عزیز لطفا دکتری که لیزر درمانی می‌کنه بی زحمت معرفی کنید خیلی ممنون

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   میتوانید به بیمارستان شهدای تجریش دکتر رزاقی مراجعه کنید.

 5. توحید گفت:

  سلام و وقت بخیر. بی حسی این جراحی با لیزر دیود چجوریه ؟؟؟ پایین تنه کلا بی حس میشه یا فقط آلت ؟؟؟؟ من یکبار سیستسکوپ شدم و فقط آلت رو با یک ژلی بی حس کردن. حس بدی داشت. حالا برای جراحی اگه اینجوری بی حس کنن قطعا درد زیادی داره دیگه نه ؟؟؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   برای جراحی های اورولوژی حتما از کمر به پایین را بی حس میکنند. البته بستگی به دکتر شما هم داره. ولی در اکثر موارد کمر به پایین را بی حس میکنند.

 6. میثم گفت:

  سلام وقت بخیر
  من تنگی مجرای ادراری داشتم یعنی بعد از ادرار خون و یک ماده سفید رنگ دفن میکردم دکترم عمل کرد و بیهوشی داشتم در سال ۹۵ ایشون با چاقو عمل گردند و عمل بسته بود الان دوباره به وجود آمده مجدد مراجعه به دکترم کردم ایشون گفتند عمل مجدد مثل سال ۹۵ با همون چاقو و بسته و شش ماه سند من دنبال بهترین دکتر لیزر درمانی میگردم هزینه درمان برام مهم نیست فقط دنبال بهبودی کامل هستم لطفا بهترین دکتر لیزر درمان تو زمینه این زمینه معرفی کنید ممنونم

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   شما میتوانید دکتر رزاقی در بیمارستان شهدای تجریش و همچنین به دکتر جمالی جم در بیمارستان مهراد و همچنین به بیمارستان ابن سینا مراجعه کنید.
   بیمارستان های ذکر شده همگی در تهران می باشند.

 7. مصطفی گفت:

  با سلام اگه امکانش هست چند مرکز دیگه که عمل تنگی مجرا رو انجام میدن با لیزر رو نام ببرید تهران *اصفهان *شیراز *خوزستان

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   شما میتوانید دکتر رزاقی در بیمارستان شهدای تجریش و همچنین به دکتر جمالی جم در بیمارستان مهراد و همچنین به بیمارستان ابن سینا مراجعه کنید.
   بیمارستان های ذکر شده همگی در تهران می باشند.

 8. فرید گفت:

  سلام
  بسیار ممنونم بخاطر اطلاعات و پاسخ ای شما
  من ۵ سال پیش به خاطر سنداژ بد بلند مدت دچار تنگی مجرای ۱.۵ سانتی شدم و ۲ بار هم عمل داشتم…۱بار فقط با فشار هوا و ۱ بار چاقوی سرد. بعد از ۱ سال از اخرین عمل دوباره عود کرده و نیاز به عمل مجدد داره…دکتر معالج نظر به عمل باز (بریدن تنگی و اتصال ۲ سر باقی مجرا ) …اما دکتر دیگری گفتند که احتمال ایجاد مشکل جنسی در این عمل وجود داره و بهتره عمل با چاقوی سرد و سنداژ در منزل بعد از عمل و میل زدن دوره ای انجام بشه……به نظر شما کدام راه بهتر است؟؟ ایا بعد از عمل با لیزر هم میتوان سنداژ در منزل و میل زدن دوره ای را داشت؟؟ (البته از دکتری که پیشنهاد دوم را داد درخواست انجام با لیزر را داشتم که فرمودند که چاقوی سرد بهتر است )
  تشکر

 9. توحید گفت:

  سلام و ممنون بابت اطلاعات مفید و امیدی که به ما می دهید.
  در مطالب بالا نوشته بود که افراد تا 23 ماه بعد از جراحی لیزر عود مجدد نداشتند.
  سوال اینکه، بعد از 23 ماه چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟؟؟؟
  بعد از 23 ماه آیا گزارشی از عود مجدد هست؟
  یا مادام العمر درمان میشود؟

 10. توحید گفت:

  سلام و ممنون بابت اطلاعات مفید و امیدی که به ما می دهید.
  در مطالب بالا نوشته بود که افراد تا 23 ماه بعد از جراحی لیزر عود مجدد نداشتند.
  سوال اینکه، بعد از 23 ماه چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟؟؟؟
  بعد از 23 ماه آیا گزارشی از عود مجدد هست؟
  آیا باید شخص بعد از لیزر به خودش هر هفته سونت بزند ؟؟؟؟
  یا مادام العمر درمان میشود؟

 11. محمد گفت:

  سلام همسر من تنگی مجرای بشدت زیاد و طولانی داره،یکبتر لیزر کردن و ناموفق بوده ،و گفتن به مراکز فوق محرای تهران برن،الان هم بعد از گرفتن عکس رنگی دکتر براشون مجددا لیزر پیشنهاد دادن ولی گفتن دستگاهامون بسیار پیشرفتس ،موندیم سر دوراهی لیزر جواب میده مجدد با این هزینه بالایی که ۲۰میلیون فرمودن یانه عمل باز بشن ؟

 12. علی معین گفت:

  سلام
  من به علت عمل نا موفق بای پس معده دچار فیستول شدم و حدودا ۲۵ بار عمل شدم و دو بار تو کمای عمیق رفتم و بعد از یک سال بستری بودن در بیمارستان در سال ۹۸ مرخص شدم و منتقل شدم منزل.
  در حال حاظر مشکل گوارشی ندارم و فقط دو مورد عوارض بعداز اون اتفاق برام مونده.
  اولی تنگی تراشه هست که در اثر اینتوبه شدن به وجود اومده و هر ۳ ماه یه بار باید برونکوسکپی کنم.
  دومی بخاطر سوگندهای زیادی که در طول مدت درمان کاشتم سوزش ادرار هست.
  مشکل تخلیه مثانه ندارم و مجرای ادرار بازه. کشت ادرارراز لحاظ عفونت هم منفی بود ولی الان هنگام ادرار سوزش شدیدی در قسمت سر آلت دارم و خیلی اذیت میشم.
  سیسروسکپی هم انجام دادم مشکلی نبوده

  ولی هنگام ادرار خیلی اذیت میشم
  مخصوصا وقتی که آخر تخلیه شدن مثانه هست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید و بفرمائید لیزر برای من نتیجه داره و اگه ممکنه یه پزشک معرفی کنید.
  ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =