درمان اوروتلیال بدخیم مثانه توسط لیزر

برای درمان تومورهای Urothelial مثانه و دستگاه ادراری فوقانی، از لیزرهای مختلف استفاده شده است. به طور ویژه، از لیزرهای هولمیوم و دایود در این مورد استفاده می شود. آنها با استفاده از فیبرهای کوارتزی وبه صورت اندوسکوپی هدایت می شوند. انرژی لیزر دایود برای انعقاد و تخلیه با استفاده از تولید حرارت  به کار می رود و نفوذ عمیقتری نسبت دیگر لیزرها دارد. هولمیوم با توانایی کمتری در انعقاد مقداری دقیق تر است.

مزیت لیزر درمانی در تخریب تومور خونریزی کمتر می­باشد؛ در نتیجه، تخلیه کاتتر معمولا غیر ضروری است. در مقايسه با الکتروکوتر، اندازه جراحت خیلی کمتر می­باشد زيرا واکنش فيبوتيک به حداقل می­رسد. این روش نیاز به بیهوشی را کاهش می دهد، درد بعد از عمل کم می­شود و اجازه می دهد که فرد سریعتر به کار بازگردد.

لیزر Ho: YAG را می توان از طریق یک سینتوسکوپ انعطاف پذیر برای تخریب تومورهای مثانه سطحی حتی در محیط مطب نیز استفاده کرد. بررسی اخیر از بیماران تحت درمان با سيستوسکوپ انعطافپذير ميزان رضايت بالایی را گزارش داده است، زيرا اين روش نياز به بيهوشی عمومی ندارد و در این مورد 83٪ بيماران دردشان کاهش یافته است. نمونه ای برای  پاتولوژی در دسترس نمی باشد بنابراين تعيين عمق تهاجمی غيرممکن است، مگر آنکه چند نمونه بيوپسي از قبل گرفته شده باشد.

تنها مزیت جراحی باز نسبت به عمل با لیزر این است که در جراحی باز دید وسیعتری از محل جراحی وجود دارد. در میان لیزرها لیزر دایود می­تواند انتخاب بهتری باشد.

درمان فوتودینامیک یکی دیگر از انواع تخریب تومور می­باشد که در آن ترکیبی شیمیایی تزریق شده و توسط سلول های سرطانی جذب می شود و سپس با تابش نور لیزر به ناحیه سرطانی ترکیبی سمی به وجود می­آید.

این ترکیب معمولا توسط رادیکال های اکسیژن برای از بین بردن سلول های بدخیم به کار می­رود. لیزر ها به دلیل تکرنگی، یکنواختی و کوچک بودن سیستم آنها  و همچنین مانور پذیری بالا برای درمان این نوع بیماری ها بسیار مناسب می­باشد.

4 دیدگاه ها

 1. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون
  ادامه بدین
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق
  فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

 2. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 3. 20 پیمنت گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 4. وای خیلی خوبه ساییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + یک =